GRS Tolmin - reševanje poškodovanega jadralnega padalca, 5.5.2014
Nenaden sunek vetra je najverjetneje kriv, da je prišlo v ponedeljek, 5.5. popoldne na vzletišču na Kobali nad Tolminom do padca jadralnega padalca.
Nenaden sunek vetra je najverjetneje kriv, da je prišlo v ponedeljek, 5.5. popoldne na vzletišču na Kobali nad Tolminom do padca jadralnega padalca.
Pred dnevi smo lahko na strani Gore-ljudje prebrali zahvalo planinca - plezalca za pomoč in reševanje ob nesreči, ki se mu je zgodila v Gradiški Turi - http://www.gore-ljudje.net/novosti/105806/. Vsake pohvale o svojem delu smo veseli, a če jo zapiše tisti, ki smo ga reševali, nam to še toliko več pomeni.
Na tolminski Postaji GRS vsako leto opravimo skoraj polovico reševanj zaradi nesreč jadralnih padalcev. Seveda se je potrebno na to pripraviti, zato pred padalsko sezono vedno opravimo vajo reševanja padalca z dreves. Tudi tokrat ni bilo nič drugače kot prejšnja leta.
Pretekli vikend, 15 in 16.03.2014 so reševalci Postaje GRS Tolmin iz Skupine Ajdovščina organizirali dvodnevno zimsko vajo na Vršiču. Natančneje pod Vršičem, v Koči na Gozdu se je v soboto zjutraj zbralo 16 članov skupine in zamudnikov, ki se niso mogli udeležiti prve zimske vaje pod Krnom.
Tokratna zimska vaja reševalcev Postaje GRS Tolmin je potekala malce drugače, kot prejšnja leta. Nič čudnega, saj je bila organizirana na pustno nedeljo. Kako si je zamislil potek vaje, vodja inštruktorjev ni kaj dosti razlagal. Reševalci so bili, tako kot ponavadi, obveščeni le o tem, da bo zimska vaja na planini Kuhinja in da je zbor za vse v nedeljo 2.3.2014 ob 7.30 uri pred postajo v Tolminu.
Nekaj več kot teden dni je od takrat, ko sta žled in sneg okovala naravo v svoj oklep in s tem povzročila prebivalcem ogromno težav. Domačije, vasi, doline, ponekod kar cele planote so ostale odrezane od sveta zaradi podrtih dreves, ki so ceste spremenile v neprehodna področja. Brez elektrike, brez redne dostave hrane, brez telefonskega signala, brez dobrin, ki smo jih navajeni v vsakdanjem življenju.
V torek, 28.01.2014 se je okoli 7.40 ure zjutraj na cesti Čepovan - Postaja zgodila prometna nesreča. Osebno vozilo je na poledeneli cesti zapeljalo čez rob in se zaustavilo 50 m nižje na strmem pobočju. Voznica se je pri tem huje telesno poškodovala.
Čestitke veteranom ob doseženem 2. mestu med 62 ekipami in prvi ekipi GRS Tolmin, ki je dosegla 4. mesto na 43. patruljnem teku na Pokljuki v soboto, 11.1. 2014.
Že kar nekaj let je drugi vikend v januarju rezerviran za občni zbor Postaje GRS Tolmin. Tudi tokrat ni bilo nič drugače. Štiriinštirideset reševalcev in veliko gostov, ki so s svojo prisotnostjo počastili zbor, se je zbralo v okrepčevalnici Korita v Zatolminu.
Pregledali so opravljeno delo v preteklem letu, prebrali poročila načelnika, vodje izobraževanja, gospodarja, nadzornega odbora in blagajničarke ter se seznanili še z drugo perečo problematiko postaje. Ne glede na zelo dobro in številno opravljeno delo, pa je najbolj razveseljiv podatek, da je bilo po dobrem desetletju leto 2013 prvo, ko je bilo reševanj manj kot leto pred tem.
Razmere v gorah so, lahko bi rekli resne in nevarne (01.12.2013). Vsaj na področjih z veliko vetra. Veter je ustvaril vse polno zahrbtnih klož. Izogibajte se jim. Nad Planino Razor (Tolmin) so smučarji sprožili dva plazova. Na grebenu piha močan veter s sunki okoli 70km/h.
V nedeljo, 16.02.2013 okoli 17.30 ure, ko se je večina aktivnih reševalcev že vrnila ali se še vračala v dolino, so nas iz Re CO Nova Gorica obvestili o nesreči plezalne naveze nad vasjo Krn. Padec prvega v navezi v smeri "Travarica", okoli 200 m pod vrhom Maselnika, se je končal s poškodbo. Plezanja nista mogla več nadaljevati, zato sta po telefonu zaprosila za pomoč.