Planinsko društvo Tolmin

Reševalne akcije GRS Tolmin v začetku julija


b_250_150_16777215_00_images_stories_grs_grs_11_imgp7189_r.jpgSezona poletnih počitnic in povečanega turističnega obiska v Soški dolini se je že začela, kar se kaže tudi v povečanem številu posredovanj reševalcev Postaje GRS Tolmin.

 V petek, 09.07.2010 smo reševalci posredovali na planini Razor, kjer si je eden od delavcev poškodoval glavo. Na kraju samem smo mu oskrbeli rane in ga nato s terenskim vozilom prepeljali v dolino do zdravnika. Dva dni zatem  pa smo  posredovali na Čavnu, kjer je pri planincu prišlo do hude reakcije zaradi pika insekta. Planinca smo na nosilih prenesli do ceste, nato pa odpeljali v zdravstveni dom v Ajdovščino.

Precej aktivni so bili v teh dneh tudi jadralni padalci, ki so izkoristili lepo vreme in ugodne razmere za letenje. Nekateri izmed njih so potrebovali tudi našo pomoč. Še najmanj sreče je imel češki jadralni padalec, ki je v  nedeljo, 11.07.2010 okoli 16. ure padel na pobočje Kobariškega Stola v bližini Starijskega vrha. Pri padcu se je huje telesno poškodoval. Slovenskemu prijatelju je poslal SMS sporočilo s koordinatami, ta pa je obvestil  GRS . Takoj smo se  s terenskim vozilom odpravili na mesto nesreče, za reševanje pa smo aktivirali tudi dežurno ekipo GRS na Brniku. Helikopterska ekipa je bila zelo hitro na kraju,  poškodovanega padalca so oskrbeli in imobilizirali v vakuumsko blazino, nato pa ga s helikopterjem SV odpeljali v bolnišnico na Jesenice. Tam je ostal na zdravljenju. Precej več sreče je imel v soboto neški jadralni padalec, ko je je zaradi prenizke višine leta nepoškodovan pristal na drevesih na strmem pobočju Jalovnika na nadmorski višini 900 m.  Prijatelji so o tem obvestili GRS in zaprosili za pomoč. Reševalci smo se peš takoj odpravili na kraj.  Z dreves smo pobrali padalo,  nato pa padalcu, ki je medtem sam splezal z drevesa na tla,  pomagali še pri sestopu. Sam bi  v strmem in zanj nepoznanem terenu težko našel prehode v dolino. Ogromno sreče pa je imel starejši nizozemski jadralni padalec, ki je v torek, 06.07.2010  okoli 13. ure poletel s Kobariškega Stola. Močan veter ga je potegnil visoko v nevihtni oblak. Kako visoko ga je v oblaku dvignilo, ni vedel povedati. Le to, da ga je dvigalo in premetavalo zelo hitro in da so mu v trenutku zamrznila očala.  Padalo z omrznjenim in podhlajenim, a živim  padalcem, ki zaradi pomrznjenih rok z njim ni mogel upravljati,  je nekaj pred 16. uro samo pristalo približno 20 kilometrov proč pri planini Polog v dolini Tolminke. Tam ga je tudi opazil planinec iz Lendave, ga v bližnjem planinskem stanu zavaroval pred nadaljnjim ohlajanjem in po telefonu poklical na 112. Reševalci, v tem času smo pogrešanega že iskali na področju Kobariškega Stola,  smo po obvestilu pohiteli na kraj in  padalca zaradi omrzlin intenzivno ogrevali. Z reševalnim vozilom NMP Tolmin so ga nato odpeljali v bolnišnico v Šempeter. Na srečo jo je padalec odnesel le z lažjimi omrzlinami. Kako bi se vse skupaj izšlo, če ga planinec ne bi opazil, si ni težko zamisliti.

Pojavljajo se različna mnenja nekaterih o reševanju jadralnih padalcev in GRS. Mogoče samo v razmislek. Jadralni padalci so to, kar so,  samo takrat, ko s padali svobodno jadrajo v zraku. Že hip zatem, ko v zraku zaidejo v težave in nehote pristanejo na kakšnem strmem in težko prehodnem področju, pa se spremenijo v čisto navadne planince, bolj turiste, nevajene in neopremljene za hojo po tem, zanje nepoznanem terenu. Povrhu vsega pa tovorijo s seboj še težko in nerodno padalo. Je potem še kakšna razlika med njimi in planinci, ki zaidejo v neprehoden teren in zaprosijo za pomoč in reševanje??

Miljko LESJAK

GRS Tolmin

Natisni E-naslov